Naše dievčatá v Tallinne s 2 víťazstvami

Fotogaléria z Tallinnu tu

Náš tím U2010 pod vedením trénera R. Kolesára sa od piatku 19. 9. 2024 do nedele 21.9.2024 v Estónsku zúčastnil prvého turnaja tohtoročnej nadnárodnej súťaže EGBL v kategórii U15.

V piatok naše dievčatá odohrali 2 zápasy. Ako na prvého narazili na neskoršieho finalistu, lotyšský tím Jugla Riga. Naše dievčatá s vyspelým súperom dokázali držať krok do polovice druhej štvrtiny za stavu 10 : 14. Následne však súper získal hernú prevahu, keďže naše dievčatá sa nevyvarovali zbytočných chýb a odskočil nám na 27 : 11. Naše dievčatá sa snažili, naša súhra však viazla a individuálne sa proti tomuto súperovi presadzovalo ťažko. Prehrali sme prvý zápas 30 : 50 ale odniesli sme si veľa poznatkov a skúseností. Štatistika zo zápasu tu.

V druhom zápase sme v piatok narazili na domáci tým z Tallinnu. Do zápasu sme vstúpili veľkým elánom a nasadením. Od začiatku nám fungovala obrana a v útoku nám vychádzali natrénované kombinácie. Súper bol miestami z našich dievčat zúfalý a prvú štvrtinu sme vyhrali 17 : 3. V druhej štvrtine tréner prestriedal a bolo to vidieť predovšetkým na obrane. Už nebola taká aktívna a kompaktná a súper sa dokázal presadiť. Našťastie v útoku nám to stále išlo a tak sme v polčase viedli 35 : 18. Na začiatku druhého polčasu sme opäť pridali a hneď to bolo na ihrisku vidieť. Nakoniec sme jednoznačne získali naše prvé víťazstvo hneď v prvom hracom dni 52 : 25. Štatistika zo zápasu tu.

V sobotu na nás čakal poľský Gdaňsk. Dlho sme so súperom dokázali držať krok, prvá štvrtina bola vyrovnaná, ale náš užší káder už začal byť cítiť. Naše dievčatá trápili aj ľahké zdravotné problémy a dochádzali im postupne sily. V tretej štvrtine sme ešte stiahli na optimistických 23 : 27 ale do konca štvrtiny nám súper ušiel na rozdiel 12 bodov. Mohlo za to opäť veľké množstvo strát po agresívnej osobke súpera / až 32 za zápas/. Nakoniec sme podľahli 28 : 50, ale bola to príliš krutá prehra. Štatistika zo zápasu tu.

V sobotu večer sme v skupine o umiestnenie nastúpili proti ukrajinskému tímu z Kyjeva. Začiatok zápasu bol opatrný ale potom sme sa rozbehli a naším kombináciám súper nestíhal. Prvú štvrtinu sme vyhrali 20 : 9 a bol to základ nášho úspechu v tomto zápase. Kiev sa dokázal totiž pozbierať a bol naďalej nebezpečný. V tretej štvrtine stiahol náš náskok na 6 bodov, ale my sme to ustáli a pred poslednou štvrtinou sme viedli 45 : 33. V poslednej štvrtine sme náskok navýšili až na 15 bodov, ale Ukrajinky to nevzdávali a nám už dochádzali sily. Uhájili sme zubami nechtami našu druhú výhru na turnaji 57 : 51 a v nedeľu nás čakal zápas o 5. miesto. Štatistika zo zápasu tu.

V nedeľu sme v zápase o 5. miesto narazili opäť na domáci Tallinn. Obaja súperi sa už poznali a boli teda pripravení. V tomto zápase rozhodovala okrem kondície predovšetkým presnosť streľby. Estónske dievčatá predviedli nezvyčajne vysokú úspešnosť na 3 body, keď premenili 9 z 22 pokusov. Už v prvej štvrtine sa im podarili 3 trojky a okrem toho v závere H. Stachová faulovala pri streľbe za 3 body a súperka všetky 3 TH premenila. Prehrali sme prvú štvrtinu 12 : 17 a a aj v druhej štvrtine súper pokračoval v rovnakom tempe. V druhom polčase sme však dokázali vývoj zápasu otočiť, hlavne vďaka naším kľúčovým hráčkam sme po tretej štvrtine mali stav 29 : 31 a v polovici záverečnej štvrtiny P. Rayová vyrovnala na 36 : 36. Súper na to ale reagoval 2 trojkami na ktoré sme už v záverečných 2 minútach nedokázali reagovať inak ako faulom a prehrali sme 38 : 46. Naše dievčatá však bojovali až do konca a chýbalo málo k úspechu. K výkonu na turnaji im gratulujeme a želáme, aby na ďalšom podujatí v novembri Rige boli ešte úspešnejšie. Štatistika zo zápasu tu.

Náš tím U2010 nastúpil na turnaji žiaľ len v 10 člennej zostave, nakoľko N. Foltínová a S. Malá pre zranenie nemohli v zápasoch nastúpiť. Počas turnaja ešte v tíme šarapatila viróza a tak to bolo pre tím veľmi náročné. Na zápasy nastúpili nasledovné hráčky : VOLÁROVÁ Juliana, RAYOVÁ Petra, BACHÁROVÁ Aneta, KVASNICOVÁ Ivana, KVASNICOVÁ Tamara, SADLOŇOVÁ Natália, STACHOVÁ Hana, ČANKYOVÁ Táňa a hosťujúce hráčky MORAVČÍKOVÁ Petra a SOKOLOVÁ Lujza.